V roce 2023 nás opět čekají čtyři přednášky. Zde si můžete přečíst jejich anotace a zároveň si již nyní zajistit své místo v sále.

Stanislav Havlíček

Na misi s Lékaři bez hranic

Farmaceut, účastník šesti misí Lékařů bez hranic

Třicet tři let po sjednocení zmítá Jemenem krvavá válka. Přístav Mocha, od 15. století nejdůležitější transportní uzel pro kávu, je dnes ospalé přístavní městečko a Aden, bývalé hlavní město Jižního Jemenu a brána do Rudého moře, už není příslovečným rájem, podle kterého dostal své jméno.
Jemen je také zemí, které už brzy dojde voda. Už v současnosti musí mnoho Jemenců vystačit s úplným minimem vody denně. Průměrně připadá na asi 20 litrů vody na den už dnes.
Nejenom o tom bude hovořit účastník šesti misí Lékařů bez hranic, lékárník Stanislav Havlíček. O svých dvou misích v Jemenu napsal knihu Káva z Mocha.

Petra Procházková

Kulisy zahraničí

Novinářka a humanitární pracovnice

V naší zemi máme občas tendenci zapomínat, že každodenní život většiny světové populace se řídí zcela jinými zákonitostmi než ten náš. Osobní svědectví o realitě jiných zemí Vám poskytne zahraniční zpravodajka Petra Procházková známá svými reportážemi z Gruzie, Afghánistánu, Ruska, Ukrajiny a mnoha dalších zemí. Petra Procházková působí v Deníku N a je mimojiné držitelkou Ceny Ferdinanda Peroutky a francouzského Řádu čestné legie.

Pastoral Brothers

Biblické bizáry

Dvojce farářů influencerů

Věděli jste, že Noe si občas rád přihnul a vytuhnul tak, jak ho pán Bůh stvořil? Že Ónan vůbec neonanoval? Nebo že Hospodin dovolil satanovi, aby si z chudáka Jóba udělal rohožku? Je vidět, že pořádné bizáry nejsou jen výsadou moderní doby a internetu – Bible jich je plná. Všechny ty vraždy, prasárny a podivnosti ale mají i překvapivý přesah do současnosti. S duem farářů influencerů se pořádně zblízka podíváme na pár biblických příběhů, u kterých se opravu nudit nebudete.

Josef Lhotský

Bakteriální horoskop aneb Najdi svého mikrohrdinu

Evoluční biolog a agilní kouč

O tom, že příroda je plná inspirace, není pochyb. Napadlo Vás ale někdy, jaký kouzelný svět se skrývá ve světě nejmenších buněk –⁠ bakterií? Naprostá většina z nich totiž nejsou zákeřní padouši, nýbrž obdivuhodní tvorečkové, kteří už čtyři miliardy let budují zemské ekosystémy a pomáhají nám stavět i naše těla. Najděte si mezi nimi svého mikrohrdinu.