Josef Lhotský

Kulisy zahraničí

Biolog a agilní coach

Přemýšleli jste někdy o kouzelném světě, který se skrývá v mikroskopickém světě nejmenších buněk – bakterií? Většina z nich totiž nejsou zákeřní parazité, ale obdivuhodní tvůrčí jedinci, kteří již čtyři miliardy let budují ekosystémy naší planety.

Petra Procházková

Kulisy zahraničí

Novinářka a humanitární pracovnice

V naší zemi máme občas tendenci zapomínat, že každodenní život většiny světové populace se řídí zcela jinými zákonitostmi než ten náš. Osobní svědectví o realitě jiných zemí Vám poskytne zahraniční zpravodajka Petra Procházková známá svými reportážemi z Gruzie, Afghánistánu, Ruska, Ukrajiny a mnoha dalších zemí. Petra Procházková působí v Deníku N a je mimojiné držitelkou Ceny Ferdinanda Peroutky a francouzského Řádu čestné legie.

Stanislav Havlíček

Na misi s Lékaři bez hranic

Farmaceut, účastník šesti misí Lékařů bez hranic

Třicet tři let po sjednocení zmítá Jemenem krvavá válka. Přístav Mocha, od 15. století nejdůležitější transportní uzel pro kávu, je dnes ospalé přístavní městečko a Aden, bývalé hlavní město Jižního Jemenu a brána do Rudého moře, už není příslovečným rájem, podle kterého dostal své jméno.
Jemen je také zemí, které už brzy dojde voda. Už v současnosti musí mnoho Jemenců vystačit s úplným minimem vody denně. Průměrně připadá na asi 20 litrů vody na den už dnes.
Nejenom o tom bude hovořit účastník šesti misí Lékařů bez hranic, lékárník Stanislav Havlíček. O svých dvou misích v Jemenu napsal knihu Káva z Mocha.

Michal Hrabí

Řečové technologie mění sci-fi dneška na realitu zítřka

Srdcem vizionář a dlouholetý CEO společnosti Phonexia

Jste připraveni popustit uzdu své fantazii a pohybovat se na samé hranici poznání? Digitální asistenti, biometrická identita, hlasový podpis či ovládání dronů – od současnosti do budoucnosti řečových technologií a jejich aplikací v každodenním životě i v kriminalistice vás provede Michal Hrabí, dlouholetý ředitel společnosti Phonexia, která patří v oboru mezi absolutní světovou špičku.

Jindřich Šídlo

Prohrají média i další volby?

Novinář Seznam Zpráv a autor pořadu Šťastné pondělí

Blíží se další důležité volby. Budeme volit čtvrtého českého prezidenta. A už dvakrát si média vyzkoušela, že lidi volí úplně jinak, než jim novináři doporučují. Bude se to v lednu 2023 zase opakovat?

Petr Kolář

Ruská invaze na Ukrajinu. Proč a co dál.

Bývalý velvyslanec České republiky ve Švédsku, Irsku, Spojených státech a Rusku

Co vedlo prezidenta Putina k útoku na Ukrajinu? Jak to dopadne a jaký bude svět po ruské invazi na Ukrajinu? Má ještě diplomacie šanci?

Michal Stehlík a Martin Groman

Přepište dějiny v Třebíči

Autoři podcastu Přepište dějiny – historik a třebíčský rodák Michal Stehlík a novinář Martin Groman

Jaké historické události Třebíče vnímá široká veřejnost? Jde o lokální dějiny nebo najdeme některé „velké“ události, které promluvily i za hranice regionu? Valdštejnové? Židovská obec? Rodáci Bohumír Šmeral a Gustav Kliment? A co gymnázium se Zahradníčkem i Nezvalem? Nejen o třebíčských dějinách a jejich veřejném obraze.

Jakub Szántó

Práce zpravodaje na Blízkém východě

Český novinář a reportér. Do paměti všech diváků České televize se nesmazatelně zapsal svým znamenitým působením na Blízkém východě.

V České televizi pracuje od roku 2006. Mimo jiné zastával místo zástupce vedoucího zahraniční redakce a editora pořadu Události. Mezi lety 2013 a 2018 byl stálým zahraničním zpravodajem České televize pro Blízký východ. Je autorem knihy Za oponou války oceněné cenou Magnesia Litera.

Jaroslav Petr

Geneticky vylepšené lidstvo

Profesor Petr se zabývá mimo jiné problematikou geneticky modifikovaných organismů a dokáže o nich mluvit odborně a zábavně.

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, obor zootechnický. Studium ukončil v roce 1982. Od roku 1983 pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby. Profesorem v oboru fyziologie, anatomie a reprodukce hospodářských zvířat jmenován v roce 2004. Narozdíl od mnohých „mluvících hlav“ v oboru genetického inženýrství, prof. Petr opravdu ví, o čem mluví. Jeho kniha Desatero smyslů získala v roce 2021 cenu Magnesia Litera.

Halina Šimková

Dokaž to!

Milovnice příběhů, sběratelka životních kuriozit a mistryně světa v plavbě chaosem. Také forenzní genetička.

Halina Šimková vystudovala antropologii a genetiku člověka, farmacii a animaci. Pracovala jako expertka na analýzu DNA, působila v Thajsku při identifikaci obětí tsunami v roce 2005, má vlastní pořad na Streamu Expertíza, je součástí týmu Centra pro bayesovskou analýzu a zvládla toho ještě mnoho dalšího. Bohužel se nám sem seznam všech jejích úspěchů jaksi nevydá…

Vladimír Beneš

Neurochirurgie – Kdo jsme, odkud přicházíme a kam jdeme

Jeden z nejlepších neurochirurgů na světě, nadšený entomolog. Jeho otec a syn se taktéž věnují neurochirurgii a taktéž se jmenují Vladimír Beneš.

Vladimír Beneš vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni. Od roku 1997 do roku 2020 zastával funkci přednosty na Neurochirurgické klinice 1. lékařské fakulty a Ústřední vojenské nemocnice. Mezi jeho největší úspěchy patří prezidentství v Evropské asociaci neurochirurgických společností. V roce 2019 vyšla úspěšná kniha Cesta do hlubin mozku, která je jeho upřímnou zpovědí.